,

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی برای هر بیمار به نحو متفاوتی است. اگر قصد دارید که جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهید حتما این نکته را مدنظر داشته باشید که نیاز به مراقبت های خاصی برای بعد از جراحی است. ریکاوری به سن بیمار، سلامت بدنی فرد، وزن و توده بدنی فرد و موارد دیگری مانند بیماری های زمینه ای بستگی دارد. همچنین به نوع جراحی که برای فرد انجام گرفته است، بستگی دارد.

طبیعی است که همه بیماران بخواهند بعد از جراحی در کوتاه ترین زمان ممکن به زندگی نرمال خود بازگردند. ولی باید به بدن خود این فرصت را بدهید تا خود را بازسازی و ترمیم کند. شاید نیاز باشد که چندین ساعت بعد از جراحی در بیمارستان یا کلینیک بستری شوید. حتی برخی بیماران نیاز دارند که یک شب یا بیشتر در بیمارستان بستری شوند. زمانی که فرد بیمارستان را ترک کند، دوران نقاهت اصلی شروع می شود و ما در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

مراحل ریکاوری بعد از تامی تاک

باید مراحلی که بعد از جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک طی می کنید را بشناسید تا بدانید در هر مرحله نیاز است که چه فعالیت هایی را ترک کنید. در مورد مشکلات بعد از جراحی با بیمار صحبت می شود.

لوله های تخلیه ترشحات برای چندین روز بعد از جراحی در محل جراحی باقی می ماند تا ترشحات و خون های اضافی را تخلیه کند. به بیمار نحوه مراقبت از این لوله ها و نحوه خالی کردن آن ها گفته می شود تا مشکلی نداشته باشد. نیاز است که آنتی بیوتیک و داروهای ضد انسداد تا زمانی که این لوله ها در ناحیه هستند، مصرف شوند.
گن های مخصوص شکمی برای حدوداً شش هفته پوشیده می شوند و این مورد کمک می کند تا مایعات در ناحیه تجمع نیابد و به حمایت از عضلات شکمی کمک می کند.

دوران نقاهت معمولاً برای مینی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی نیمه کوتاه تر است. ولی باز هم باید از انجام فعالیت های شدید فیزیکی برای شش هفته پرهیز گردد. این مورد شامل فعالیت های شدید ورزشی و وزنه برداری نیز می باشد.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی چه انتظاراتی باید داشت؟

جراح یا تیم جراحی توضیحات لازم را برای بعد از جراحی به بیمار می دهند. به بیمار گفته می شود که موارد زیر را رعایت کند:

– چگونگی مراقبت از بخیه ها و لوله های تخلیه
– علائم عفونت و نشانه های خطر بعد از جراحی که نیاز به مراقبت های فوری دارد.
– از انجام چه فعالیت های ورزشی باید خودداری شود که بخیه ها را درگیر می کنند.
– چه زمانی نیاز است که به جراح مجدد مراجعه شود.
– چه مقدار باید استراحت کرد.
– چه مقدار باید غذا خورد و چه رژیم غذایی بهتر است.

نیاز است که بعد از جراحی یک نفر باشد که بیمار را از بیمارستان به منزل ببرد. همچنین برای چند روز اول بعد از جراحی نیاز است که از بیمار مراقبت شود. بیمار می تواند ۴۸ ساعت بعد از جراحی لوله های تخلیه را جدا کند. حمام کردن بعد از جراحی تامی تاک باید با مراقبت های خاصی انجام شود.

شاید نیاز باشد تا مدت زمان مشخصی در حمام روی صندلی بنشینید.

مصرف آنتی بیوتیک و داروهای ضد انسداد در اغلب موارد ضروری است. ممکن است برخی پماد ها به بیمار داده شود تا روی پوست مصرف کند. داروهای مسکن هم باید طبق برنامه مصرف شوند. نباید داروهایی که حاوی آسپیرین هستند مصرف شود مگر اینکه پزشک تجویز کند.

همچنین به دلیل استفاده از داروهای مسکن باید از مصرف الکل خودداری شود. همچنین مصرف نیکوتین برای ۶ هفته بعد از جراحی مضر است. مصرف سیگار و دخانیات می تواند روند ترمیم را به تاخیر بیندازد و باعث بروز پیچیدگی هایی شود.

دستورالعمل های بعد از ابدومینوپلاستی در منزل

بیمار نیاز دارد که برای چندین روز اول بعد از جراحی هنگام خوابیدن بالا تنه خود را کمی بالا تر از پایین تنه نگاه دارد. زانوها هم باید تا حدودی خم شده باشند و در زاویه مناسبی باشند تا به کاهش تورم کمک شود. استفاده از بالشت در زیر زانوها می تواند به کاهش فشار به شکم کمک کند. پزشک در این مورد به شما راهنمایی های لازم را می کند.

بعد از جراحی لازم است که فعالیت مناسبی داشته باشید. حتی راه رفتن و پیاده روی می تواند مفید باشد. به این ترتیب جریان خون باعث می شود که به روند ترمیم کمک شود و احتمال ایجاد لخته خونی در پاها را کاهش دهد.

جراح در مورد موقعیت های مناسب برای استراحت کردن و خوابیدن بیمار را راهنمایی می کند. تا جای ممکن استراحت کنید و هر زمان که احساس خستگی کردید ، حتی هفته ها و ماه ها بعد از جراحی بهتر است که به خود استراحت دهید.

برای رانندگی کردن بعد از جراحی هم لازم است که مراقبت های خاصی شود. تا چند هفته بعد از جراحی فرد قادر به رانندگی نیست. از انجام فعالیت های شدید فیزیکی تا چهار الی شش هفته خودداری شود . پزشک در مورد مرخصی گرفتن از محل کار و میزان استراحت در منزل راهنمایی های لازم را می کند.

عوارض جانبی احتمالی بعد از جراحی تامی تاک

اغلب درد شدید ظرف چند روز اول بعد از جراحی از بین می رود. فرد می تواند از داروهای مسکن برای کنترل درد بهره بگیرد. همچنین تا سه ماه بعد از جراحی، تورم طبیعی است.

جراحی تامی تاک به نحوی است که هنگام ایستادن شاید فرد احساس کشیدگی کند. همچنین بی حسی در ناحیه شکم برای ماه ها یا حتی سال ها بعد از جراحی طبیعی است . اینکه در اطراف ناحیه شکمی کبوی دیده شود کاملاً طبیعی است. همچنین تورم هایی در اطراف اسکار ها طبیعی است که بعد از مدتی از بین می روند. اسکار می تواند قرمز یا متورم باشد که به مرور زمان از بین می رود.

مصرف آب آناناس و داروهای مخصوص ضد التهاب می تواند به کاهش التهاب و تورم کمک کنند. در این مورد راهنمایی های لازم به بیمار می شود و نیازی به نگرانی نیست.
منبع : https://www.healthline.com/health/tummy-tuck-recovery

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.