سرطان سینه در بارداری

سرطان سینه در بارداری

سرطان سینه در بارداری

در صورتی که سرطان سینه در طول بارداری تشخیص داده شود، گزینه های درمانی برای فرد پیچیده تر می شود زیرا هدف این است که بهترین و موثر ترین روش درمانی برای سرطان در پیش گرفته شود تا جان مادر به خطر نیفتد و از سوی دیگر از جنین حفاظت شود. نوع روند درمانی و زمان بندی آن نیاز به برنامه ریزی دقیقی دارد و نیاز است که بین متخصص زنان و فوق تخصص سینه ارتباطی هماهنگ باشد.

هدف از درمان سرطان سینه در زنان باردار همانند زمانی است که فرد باردار نیست. برای معالجه سرطان سعی می شود که هرچه سریع تر روند درمانی آغاز شود و بیماری تحت کنترل در آید تا سلول های سرطانی به بافت های مجاور گسترش نیابند. ولی محافظت از جنین می تواند روند درمانی را پیچیده تر کند.

آیا روند درمانی در دوران بارداری ایمن است؟

اگر باردار هستید و به سرطان سینه مبتلا هستید، احتمالاً نیاز است که تصمیمات سختی بگیرید زیرا گزینه های درمانی مختلفی با نظر پزشک به بیمار پیشنهاد می شود. گزینه های درمانی که به بیمار پیشنهاد می شود بستگی به موارد زیر دارد:

– سایز تومور
– محل تومور
– میزان گستردگی سلول های سرطانی
– هفته چندم بارداری
– سلامت کلی بدن
– ترجیح بیمار

معمولاً انجام جراحی در طول بارداری موردی ایمن است. شیمی درمانی اگر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری انجام گیرد، خطری برای جنین ایجاد نمی کند. ولی شیمی درمانی در سه ماهه اول بارداری برای جنین ایمن نیست. درمان های دیگر سرطان سینه مانند هورمون درمانی، تارگت تراپی و پرتودرمانی به احتمال بیشتری می توانند به جنین آسیب برسانند و معمولاً در دوران بارداری انجام نمی گیرند.

گزینه های درمانی زمانی پیچیده می شود که بهترین روش درمان برای مادر، به سلامت جنین آسیب برساند. برای مثال در صورتی که مادر در اوایل بارداری به سرطان سینه مبتلا باشد و نیاز به شیمی درمانی داشته باشد، احتمالاً نیاز است که به بارداری خاتمه داده شود و روند درمانی برای مادر در پیش گرفته شود. در این موارد شاید نیاز باشد که به یک روانپزشک یا مشاور مشورت شود تا حمایت های عاطفی در این دوران سخت از مادر به عمل آید.

غیر از موارد خاص، معمولاً پیشنهاد نمی شود که به بارداری خاتمه داده شود. زیرا خاتمه به بارداری در درمان فرد تاثیری نمی گذارد. ولی در مواردی که سرطان سینه تهاجم زیادی دارد، برای مثال در سرطان سینه التهابی، امکان دارد که اتمام بارداری گزینه مناسبی باشد.

سرطان سینه در بارداری

سرطان سینه در بارداری

جراحی سینه در طول بارداری

جراحی برای برداشتن توده های سرطانی و غدد لنفاوی در نزدیک سینه ها، یکی از اصلی ترین بخش های درمان سرطان سینه است. این روش درمانی در بارداری به طور کلی ایمن است. گزینه هایی که برای جراحی سرطان سینه در دسترس است:

– برداشتن کل سینه ها ( ماستکتومی )

– برداشتن بخشی از بافت سینه که حاوی تومور و سلول های سرطانی است ( لومپکتومی )

معمولاً برای زنان باردار ماستکتومی انجام می گیرد زیرا در روش لومپکتومی، نیاز است که پرتودرمانی انجام گیرد. اگر پرتودرمانی در طول بارداری انجام گیرد، می تواند برای جنین آسیب رسان باشد. بنابراین لازم است که پرتودرمانی را تا بعد از زایمان به تعویق بیندازند که هرچه این اقدام به تاخیر افتد می تواند احتمال برگشت سرطان را افزایش دهد.

اگر سرطان سینه در سه ماهه سوم تشخیص داده شود، می توان از روش لومپکتومی کمک گرفت و بعد از زایمان هم پرتودرمانی انجام می گیرد.

بررسی غدد لنفاوی برای گستردگی سرطان

بعد از برداشتن تومور از سینه، یک یا دو مورد از غدد لنفاوی در زیر بغل ( غدد لنفاوی آگزیلاری ) هم نیاز به برداشتن دارند. با بررسی غدد لنفاوی این ناحیه، می توان میزان گستردگی سرطان را تشخیص داد. در طول جراحی می توان از تکنیک دیسکشن غدد لنفاوی کمک گرفت که به این شیوه بسیاری از غدد لنفاوی خارج می شوند. می توان از گزینه دیگری هم کمک گرفت به این صورت که بیوپسی غدد لنفاوی انجام گیرد. اینکه پزشک از چه شیوه ای بهره گیرد بستگی به مرحله بارداری دارد.

بیهوشی در طول بارداری

جراحی سرطان سینه خطر کمی را برای جنین در پی دارد. ولی بیهوشی در خلال جراحی می تواند خطرات بیشتری را برای جنین در پیش داشته باشد.
در برخی موارد در طول جراحی نیاز است که متخصص زنان همراه با فوق تخصص سینه باشد تا در صورتی که خطری جنین را تهدید کرد، فوراً اقدامات لازم انجام گیرد. از سوی دیگر پزشک با بررسی شرایط بیمار بهترین و مناسب ترین داروهای بیهوشی و تکنیک جراحی را انتخاب می کند.

روند درمان بعد از جراحی سرطان سینه

بر اساس مرحله سرطان، احتمال دارد که فرد بعد از جراحی نیاز به انجام شیمی درمانی، پرتودرمانی، هورمون درمانی، تارگت تراپی و … داشته باشد تا احتمال بازگشت سرطان کاهش یابد. این روش های درمانی با عنوان درمان تکمیلی شناخته می شوند. در برخی موارد، می توان درمان های کمکی را برای بعد از زایمان در پیش گرفت.

کلینیک زیبایی و تخصصی دکتر آریانا با استفاده از بروز ترین تکنیک های جراحی سینه به انجام انواع جراحی های سینه و بدن می پردازند. راه های ارتباط با ایشان:
شماره های تماس: ۲۲۳۵۲۰۹۲ الی ۴
مشاوره با دکتر : ۰۹۳۶۹۰۹۵۳۰۳

صفحه اینستاگرام

شیمی درمانی سرطان سینه در بارداری

در برخی موارد سرطان سینه که سرطان در مراحل اولیه است، می توان از روش شیمی درمانی بعد از جراحی کمک گرفت. همچنین در بسیاری از سرطان های پیشرفته هم از این روش درمانی کمک گرفته می شود. شیمی درمانی در سه ماهه اول بارداری انجام نمی گیرد. زیرا بسیاری از ارگان های جنین در این زمان در حال رشد هستند و این روند درمانی ممکن است به جنین آسیب برساند. خطر سقط جنین نیز یکی از بزرگ ترین خطرات در این دوره است.

برای سالهای متمادی، باور بر این بوده است که شیمی درمانی به جنین آسیب می رساند. ولی در تحقیقاتی که بر روی برخی از داروهای شیمی درمانی صورت گرفت، به این نتیجه رسیدند که برخی داروهای شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم بارداری خطری برای جنین ندارند.

در صورتی که سرطان سینه در سه ماهه اول بارداری تشخیص داده شود، می توان جراحی را انجام داد و شیمی درمانی را برای سه ماهه دوم به تاخیر انداخت. در صورتیکه در سه ماهه سوم سرطان تشخیص داده شود می توان جراحی را انجام داد و شیمی درمانی را برای بعد از زایمان به تاخیر انداخت.

منبع : https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/treating-breast-cancer-during-pregnancy.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.