دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

 مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه بسیار مهم است زیرا تفاوت بسیاری در روند بهبودی سریع ایجاد می‌کند و همچنین باعث جلوگیری از عوارض قابل پیشگیری و دستیابی به نتایج بهتر خواهد شد.

 • معمولاً بیماران می توانند در همان روز بعد از عمل مرخص شوند اگر نیاز به مراقبت های اضافی باشد ممکن است یک شب در بیمارستان بستری شوید. در روز جراحی و تا یک هفته پس از آن قادر به رانندگی نخواهد بود بنابراین باید یک همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند.
 • در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از عمل باید از یک دوست یا اعضای خانواده خود کمک بگیرید تا بتوانید شانس بهبودی موفقیت‌آمیز عمل جراحی را افزایش دهید.
 • هرچند که باید در روز جراحی سعی کنید مقداری بشینید راه بروید زیرا این کار از لخته شدن خون بعد از جراحی جلوگیری می کند اما نباید هیچ فعالیتی فراتر از اینها انجام دهید به ویژه اینکه حرکات بازو را محدود کنید. برای بلند شدن از تخت نیز از فردی کمک بگیرید و از بازوهای خود استفاده نکنید.
 • پس از جراحی زخم در زیر سینه و نواحی اطراف آن بارز و قابل توجه است. زخم ها بعد از شش الی هفت هفته کمرنگ شده و بهبود می یابند. برای جلوگیری از عفونت در محل یا اطراف محل جراحی آنتی بیوتیک تجویز می شود. با این حال زمان بهبودی بسته به شرایط هر بیمار متفاوت است. معمولا بهبودی کامل تا ۱۸ ماه طول می کشد می توانید بعد از مشاوره با پزشک از روغن های گیاهی برای تسریع روند بهبودی استفاده کنید.

 مدت زمان بهبودی بعد از پروتز سینه

ممکن است تا چند هفته پس از جراحی پروتز سینه احساس ضعف حساسیت یا تورم کنید و همچنین دچار بی حسی شوید از هفته ششم به بعد احساس طبیعی تری از ایمپلنت سینه ها خواهید داشت.

در اینجا یک دستورالعمل کلی را که مطابق با دوره های نقاهت پس از جراحی تدوین شده است میتوانید پیروی کنید.

دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه


هفته اول

هفته اول بعد از عمل جراحی انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • ناراحتی و تورم
 • درد و کبودی
 • نشت اولیه مایعات که طبیعی است

در این مرحله برای کاهش تورم و التهاب همچنین درد داروهای مسکن و ضد التهاب تجویز می شود. از مصرف آسپرین در این مرحله اجتناب کنید. می توانید از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. داروها را با معده خالی مصرف نکنید و علاوه بر این مفید است بدانید که مصرف طولانی مدت و بیش از حد داروهای مسکن و ضد درد باعث یبوست می شود. می توانید با مشورت پزشک از داروهای ملین برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید. از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم نیز می توان استفاده کرد. کمپرس سرد را مستقیما روی پوست قرار ندهید زیرا هنوز پوست بی حس است. همچنین از کمپرس گرم روی محل جراحی استفاده نکنید.

هفته دوم

 در این مرحله تورم به مراتب کمتر می شود و مقدار درد کاهش می یابد. شاید نیاز به استفاده از مسکن کاهش یابد.

 هفته سوم

در این مرحله تورم به اندازه زیادی فروکش کرده و درد نیز کمتر میشود اما گاه به گاه در شب بروز می کند.

هفته چهارم

در هفته چهارم اعصاب فعال میشوند و می توان حس سوزن سوزن شدن را در سینه احساس کرد. اما هنوز بی حسی پوست تا پایان هفته چهارم ادامه خواهد داشت.

 هفته پنجم و ششم

در هفته های پایانی بیست درصد میزان بهبودی باقی مانده نیز تکمیل می‌شود و ممکن است نیاز به داروهای ضد درد کمتری داشته باشید.

 از هفته هفتم به بعد

میزان ۵ تا ۱۰ درصد تورم نهایی باقی مانده نیز به طور کامل فروکش می کند و سینه ها نرم و طبیعی تر احساس می شوند همچنین جای زخم یا اسکار کمرنگ شده و میتوان از کرم های مخصوص برای درمان جای زخم بعد از پروتز سینه استفاده کرد.

دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز سینه

 اقداماتی که باید از آنها بعد از عمل جراحی اجتناب کنید

 • تا حداقل شش هفته پس از جراحی باید از انجام ورزش و کشش های شدید پرهیز کنید زیرا حرکت شدید باعث باز شدن بخیه ها می شود و روند بهبودی را کند می کند. زمانی که بهبودی مشاهده شود، بخیه ها برداشته می شود.
 • بلافاصله بعد از جراحی تا آنجا که می توانید از انجام هرگونه اقدام که باعث باز شدن زخم ها می شود جلوگیری کنید. همچنین هنگام دوش گرفتن از شستن موها با دست اجتناب کنید. زیرا بالا بردن بیش از حد دست دشوار و ناراحت کننده است. بعد از هفت الی ۱۰ روز حرکت دست راحت تر می شود و می توانید کشش های ملایمی را برای جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات انجام دهید.
 • بعد از ماه اول میتوانید تمرینات ورزشی ملایم هوازی و کاردیو را شروع کنید به شرط این که تاثیری بر بهبودی شما نداشته باشد. اگر پروتز در زیر عضله قرار داده شده است باید از انجام تمرینات سینه که عضله را تحت فشار قرار می دهد تا ۱۲ هفته اجتناب کنید.
 • زخم های ناشی از جراحی پروتز و لیفت باید تا حدود یک سال از قرار گرفتن در معرض مستقیم تابش نور خورشید و اشعه های ماورای بنفش مصنوعی حفاظت شود. زیرا پوست این ناحیه بسیار نازک و مستعد آفتاب ‌سوختگی می باشد، بنابراین توصیه می شود از ضدآفتاب با SPF بالاتر از ۲۵ استفاده کنید.
 • از رانندگی کردن تا یک هفته بعد از جراحی خودداری کنید. زیرا تحرک ناشی از رانندگی در سرعت بهبودی تاثیر می‌گذارند. به ویژه اگر از داروهای ضد درد قوی استفاده می کنید باید تا چند هفته اول از رانندگی کردن در مسافت های طولانی خودداری کنید زیرا دارو باعث خواب آلودگی می شود و به همین دلیل رفلکس ناشی از درد را متوجه نمی شوید.

نکات مراقبتی بعد از جراحی پروتز سینه

 • حداقل شش هفته پس از جراحی از سوتین های ورزشی و مخصوص بعد از عمل به مدت ۲۴ ساعت شبانه روز استفاده کنید. حتی ممکن است نیاز باشد که پوشیدن این سینه بند ها را به مدت سه ماه پس از عمل نیز ادامه دهید.
 • از خوابیدن به روی شکم و پهلو خودداری کنید و سعی کنید که به صورت نشسته بخوابید.
 • بعد از جراحی حداقل به مدت یک هفته تحرک بسیار کمی خواهید داشت و باید به طور کامل استراحت کنید. بنابراین اگر کودک خردسال دارید باید این موارد را در نظر بگیرید و از فردی برای مراقبت از کودک کمک بگیرید.
 • شما مجاز به بلند کردن اجسام سنگین نخواهید بود حتی اگر کودک خردسال دارید برای نگهداری از او باید از فردی کمک بگیرید.
 • از پانسمان ها و محل زخم به دقت مراقبت کنید و محل زخم را در روزهای اول خشک نگه دارید. حمام کردن، استفاده از وان آب گرم و شنا کردن برای چند هفته مجاز نخواهد بود.

منابع:

 1. https://www.coolspringsplasticsurgery.net/cool-springs-plastic-surgery-nashville/post-op-instructions/breast/augmentation/
 2. https://www.harleymedical.co.uk/blog/breast-augmentation-recovery-aftercare
 3. https://www.coolspringsplasticsurgery.net/cool-springs-plastic-surgery-nashville/post-op-instructions/breast/augmentation/
 4. https://westcountyplasticsurgeons.wustl.edu/resources/faqs/breast-augmentation/breast-augmentation-postop-care.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.