مرحله بندی و درجه بندی سرطان سینه

مرحله بندی سرطان به این معنی است که تومور سرطانی چقدر بزرگ است و آیا گسترش یافته است یا خیر. درجه بندی سرطان نیز به این معنی است که سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ از لحاظ سرعت رشد چقدر غیر طبیعی به نظر می رسند. پزشکان از مرحله بندی و درجه بندی سرطان برای تصمیم گیری در مورد روش درمانی مورد نیاز بیمار استفاده می کنند. سیستم های متفاوتی در انگلستان برای مرحله بندی سرطان سینه استفاده می شود. رایج ترین آنها سیستم TNM است. و یک سیستم  دیگر نیز سیستم مرحله بندی عددی است. پزشک همچنین ممکن است در مورد سرطان پستان اولیه، محلی یا ثانویه صحبت کند.

سیستم مرحله بندی  TNM

سیستم مرحله بندی TNM که مخفف  Tumor, Node, Metastasisاست. حرف T  اندازه تومور را توصیف می کند وN  بیانگر این است که آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است یا خیر.حرف M هم توضیح می دهد که آیا سرطان از غدد لنفاوی به قسمت های مختلف بدن گسترش یافته است یا خیر.

مرحله بندی عددی

سیستم مرحله بندی عددی، سرطان های پستان را به ۴ مرحله از ۱ تا ۴ تقسیم می کند. این نوع از سرطان ها، سرطان های تهاجمی پستان هستند. این بدان معناست که سلول های سرطانی از طریق پوشش مجاری وارد بافت اطراف سینه شده اند.

مرحله ۰ (صفر) برای سرطان مجاری درجا (کارسینوم داکتال درجاDCIS ) استفاده می شود. این یک سرطان سینه ی پیش تهاجمی است. سلول های سرطانی در این مرحله در مجاری سینه هستند و شروع به گسترش در بافت اطراف پستان نکرده اند.

مرحله ۱ سرطان سینه به این معنی است که تومور سرطان کوچک است و فقط در بافت پستان است یا ممکن است در غدد لنفاوی نزدیک به سینه دیده شود.

این سرطان سینه در مراحل اولیه است.

مرحله ۲ سرطان سینه به این معنی است که سرطان یا در سینه یا در غدد لنفاوی مجاور یا هر دوی این ها وجود دارد.

این سرطان سینه در مراحل اولیه است.

بیشتر بخوانید: سرطان سینه در بارداری

مرحله ۳ به این معنی است که سرطان از سینه به غدد لنفاوی نزدیک به سینه یا به پوست سینه یا به دیواره  قفسه سینه گسترش یافته است.

به این سرطان سینه سرطان پیشرفته محلی نیز گفته می شود.

مرحله ۴ سرطان سینه به این معنی است که سرطان به سایر نقاط بدن فرد هم گسترش یافته است.

ممکن است این مورد را به نام سرطان پیشرفته ی موضعی، سرطان سینه ی ثانویه یا سرطان پستان متاستاتیک بشنوید.

مراحل سرطان

سرطان سینه اولیه، موضعی و ثانویه

سرطان اولیه سینه به این معناست که سرطان به خارج از سینه یا غدد لنفاوی زیر بغل در همان سمت بدن گسترش نیافته است. بنابراین، سرطان به هیچ قسمت دیگری از بدن گسترش نیافته است.

عود موضعی به معنی سرطانی است که پس از درمان مجدداً در سینه، زیر بغل یا دیواره قفسه سینه ظاهر شده است.

سرطان سینه پیشرفته موضعی به این معنی است که سرطان در قسمت های اطراف سینه مانند غدد لنفاوی، پوست یا ماهیچه قفسه سینه گسترش یافته است. اما به سایر نقاط بدن گسترش نیافته است.

سرطان سینه ی ثانویه که با نام های سرطان پستان متاستاتیک، سرطان سینه ی پیشرفته یا سرطان سینه ی مرحله ۴ نیز نامیده می شود. این بدان معناست که سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن مانند کبد یا استخوان ها سرایت کرده اند.

درجه تمایز تومور

این درجه توصیف می کند که چگونه یک سلول سرطانی در زیر میکروسکوپ ظاهر می شود و آیا آنها شبیه یا متفاوت از سلول های طبیعی هستند. ممکن است بشنوید که پزشک از اصطلاحات خوب تمایز یافته (well differentiated)، نسبتاً متمایز (moderately differentiated) یا تفاوت ضعیف استفاده می کند. یک آسیب شناس (پاتولوژیست)، ویژگی های سلول های سرطانی رابررسی می کند تا بتواند با توجه این ویژگی ها به پیش بینی هایی در رابطه با احتمال رشد و گسترش سرطان کمک کند. این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشند:

درجه تومور
  • ترتیب و آرایش سلول ها نسبت به یکدیگر
  • آیا لوله تشکیل می دهند (تشکیل غده)
  • چقدر شبیه سلول های طبیعی پستان هستند 
  • چه تعداد از سلول ها تقسیم می شوند (تعداد میتوز)

بررسی این ویژگی ها با هم نشان می دهد که سرطان و درجه ی آن چقدر متفاوت است.

درجه ی پایین (درجه ۱) سلول ها شبیه به سلول های طبیعی سینه هستند و به کندی رشد می کنند. این سلول های سرطانی در سرطان داکتال درون لوله هایی کوچک قرار گرفته اند و در سرطان لوبولار در مجاری و بند ناف قرار گرفته اند. این سرطان ها به آرامی رشد کرده و گسترش می یابند و چشم انداز درمانی خوبی (پیش آگهی در مدیریت بهینه ی درمان) دارند.

درجه ی متوسط ​​(درجه ۲) سلول ها کاملاً متفاوت از سلول های طبیعی پستان و نسبتاً متمایز هستند. این بدان معناست که ویژگی ها، پیش آگهی و چشم انداز درمانی در سطحی بین خوب و ضعیف تمایز یافته است.

سلول های درجه بالا (درجه ۳) بسیار متفاوت از سلول های طبیعی سینه هستند و سریعتر رشد می کنند، این ها سرطان های با تمایز ضعیفی هستند که دارای ویژگی های غیر طبیعی هستند. آنها تمایل به رشد و گسترش سریع تری دارند و چشم انداز درمانی بدتری نیز دارند.

سرطان های درجه پایین به کندی نسبت به سرطان های درجه بالا رشد می کنند. سرطان های درجه بالا پس از اولین درمان مجدداً عود می کنند. اما درجه ی سرطان فقط می تواند راهنمای نحوه ی رفتار هر یک از سرطان ها در افراد مختلف باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.