بوتاکس

بوتاکس

امروزه بوتاکس در زمینه جوانسازی بدون نیاز به جراحی تحولی شگرف ایجاد نموده است. تزریق بوتاکـس به تاییدیه FDA امریکا و همچنین وزارت بهداشت و درمان ایران نیز رسیده است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکـس در حقیقت نام اختصاری نوعی سم به نام بوتولیسم می باشد. به طور کلی تزریق میزان کمی از این ماده به صورت مستقیم در ماهیچه ها منجر به کاهش فعالیت آن ها شده و خطوط به وجود آمده در اثر فعالیت بیش از اندازه ماهیچه ها را بر طرف کرده و بدین ترتیب باعث شادابی و جوانی پوست می شود.

کاربرد بوتاکس

به مروز زمان کاربرد بوتاکـس توسعه یافته و می توبن از آن جهت رفع خطوط به وجود آمده روی صورت از سطحی تا عمقی ،  ترمیم چروک های صورت در بخش هایی اعم از  نواحی اطراف چشم ، پیشانی ، خط اخم ، و غیره استفاده کرد.

بوتاکس در بزرگسالان برای درمان کشیدگی گردن (موقعیت غیر طبیعی سر و گردن درد ) استفاده می شود. بوتاکس همچنین برای درمان اسپاسم عضلات بازوها ، دست ها و پاها در بزرگسالان و کودکانی که حداقل ۲ سال دارند استفاده می شود.

thfff

کاربردهای غیر زیبایی بوتاکس

از دیگر کاربردهای بوتاکـس که طی سال های اخیر به آن دست یافته اند می توان به درمان میگرن، درمان تعریق بیش از اندازه، درمان شقاق مقعد ، درمان اسپاسم ماهيچه های صورت و سایر اندام های بدن، همچنین برای درمان برخی بیماری های عضلانی چشم ناشی از اختلالات عصبی در بزرگسالان و کودکانی که حداقل ۱۲ سال دارند، استفاده می شود. این اختلالات شامل بی اختیاری در پلک زدن و اسپاسم پلک ها و وضعیتی که در ان چشم ها نمی توانند در یک سمت قرار گیرند (انحراف چشم )؛ می شود.

از دیگر کاربرد های غیر زیبایی بوتاکس به موارد زیر می توان اشاره کرد.

بوتاکس در بزرگسالان برای درمان مثانه بیش فعال و بی اختیاری ادرار که با داروهای دیگر درمان نشده اند ، استفاده می شود. بوتاکس ممکن است برای درمان بی اختیاری ناشی از اختلالات عصبی مانند آسیب نخاعی یا مولتیپل اسکلروزیس استفاده شود.

برای درمان مثانه بیش فعال ناشی از بیماری های نورولوژیک (مانند مولتیپل اسکلروزیس یا آسیب نخاعی) در کودکان ۵ سال به بالا، هنگامی که نوع دیگری از دارو (آنتی کولینرژیک) به اندازه کافی موثر نباشد یا نتوان آن را مصرف کرد؛ از بوتاکس استفاده می کنند.

بوتاکس همچنین برای درمان تعریق شدید زیربغل (هایپرهیدروز) در بزرگسالان استفاده می شود.

بوتاکس برای کاهش موقتی چین و چروک صورت در بزرگسالان استفاده می شود.

بوتاکس چگونه تزریق می شود؟

بوتاکس حتما باید توسط یک متخصص حرفه ای تزریق شود، حتی اگر آن را به منظور اهداف زیبایی انجام می دهید. این دارو توسط ارائه دهنده خدمات شما مستقیما به عضله تزریق می شود. بین هر دوره تزریق بوتاکس باید ۳ ماه فاصله باشد.

بنا بر اینکه به چه علت تحت درمان قرار گرفته اید، در یک دوره درمانی ممکن است به چند ناحیه تزریق انجام شود. هنگامی که می خواهید به عضلات چشم تزریق کنید، ممکن است لازم باشد از قطره چشم ، روان کننده یا لنز مخصوص یا هر دستگاه دیگری که پزشکتان به شما بگوید؛ استفاده کنید.

اگر قرار است  برای درمان تعریق بیش از حد تزریق کنید، محل مورد نظر را از ۲۴ ساعت قبل شیو کنید. ۲۴ ساعت قبل و بعد از تزریق از اپری و دئودورانت استفاده نکنید. از ورزش کردن و خوردن غذاها و اشامیدنی های گرم نیم ساعت قیبل از تزریق خودداری کنید.

تزریق بوتاکس

بعد از تزریق حدود ۲ هفته طول می کشد تا علائم اسپاسم گردن شما بهبود یابد. تغییرات بزرگتر را ۶ هفتع بعد از تزریق مشاهده خواهید کرد.

تاثیرات تزریق بوتاکس موقتی است. علائم شما پس از ۳ ماه به طور کامل برمی گردند. با تزریق دوباره و دوباره این زمان کمتر می شود، مخصوصا اگر بدنتان در مقابله با سم بوتولینوم انتی بادی تولید کند.

در هر دوره تزریق پزشکتان را عوض نکنید. اگر این کار راانجام دادید، حتما به پزشک جدیدتان اطلاع دهید که از اخرین تزریقتان چه مدت می گذرد. استفاده بیش از اندازه از سم بوتولینوم نه تنها بهبود نمی بخشد، بلکه ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد.

نتیجه تزریق بوتاکس

نتایج تزریق، بسته به وضعیت فرد پس از گذشت چند روز قابل مشاهده خواهد بود، ماندگاری نتایج به دست آمده به مدت ۴ الی ۶ ماه می باشد. البته ماندگاری نتیجه به دست آمده به رعایت مراقبت ها و ادامه درمان بسیار وابسته می باشد.

آیا بوتاکس دائمی است؟

خیر، تزریق بوتاکس دائمی نیست. دوام آن ۳-۵ ماه خواهد بود. همه اینها به عواملی مانند سن، متابولیسم و ​​سطح فعالیت بستگی دارد. ماهیت موقتی ان بوتاکس را به عنوان یک برنامه درمانی ضد پیری ایمن تر و موثرتر می کند، زیرا به پزشک و بیمار این فرصت می دهد تا پیشرفت های سلامتی و اهداف زیبایی شناختی جدید را بررسی کنند. معمولا تزریق دوباره بوتاکس زمانی صورت میگیرد که مقدار کمی از دارو در عضلات باقی مانده باشد. زیرا عضلات هنوز به حالت ریلکسیشن عادت کرده اند.

آیا نتایج بوتاکس فورا قابل مشاهده هستند؟

اکثر افراد حدود ۷ روز پس از تزریق اولیه شروع به دیدن نتایج می کنند. با این وجود اثر کامل ان، تا ۲ هفته طول می کشد تا دیده شود. دلیل این امر این است که ادغام کامل بوتاکس با بافت های عضلانی و شل شدن آنها زمان بر است.

چه زمانی نباید بوتاکس تزریق کنیم؟

در شرایط خاص از جمله در موارد زیر، تزریق بوتاکس توصیه نمی شود:

  1. عفونت پوستی دارید
  2. به هیچ وجه حال خوبی ندارید
  3. یک بیماری عصبی – عضلانی مانند میاستنی گراویس دارید
  4. داروهای خاصی مصرف می کنید
  5. باردار یا شیرده هستید

اگر یک دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجا که سم بوتولینوم اثر موقتی دارد و در فواصل زمانی بسیار زیاد تجویز می شود، از دست دادن یک دوز ضرری ندارد.

پس از تزریق بوتاکس از چه چیزهایی باید خودداری کنیم؟

بوتاکس ممکن است برای مدتی کوتاه بینایی شما را مختل کند. تا زمانی که بدانید این دارو چگونه روی شما تأثیر می گذارد از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. پس از تزریق از بازگشت سریع به فعالیت های بدنی عادی خودداری کنید.

چه داروهایی بر بوتاکس تأثیر می گذارد؟

در مورد داروهای خود به پزشکتان اطلاع دهید، به ویژه:

  1. شل کننده عضلات
  2. داروی سرماخوردگی یا آلرژی
  3. داروی خواب
  4. آنتی بیوتیک تزریقی
  5. رقیق کننده خون – وارفارین، کومادین، ​​ژانتوون

 آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟

بوتاکـس نوعی پروتئین خالص طبیعی است که با دوز بسیار پایین تزریق می شود. تاثیر بوتاکـس محدود به ناحیه تزریق می باشد و به سایر بخش ها سرایت نخواهد کرد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی نمی توان یک هزینه ثابت برای انجام بوتاکس در نظر گرفت و بسته به کلینیک و منطقه تحت درمان، هزینه تزریق بوتاکس می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.